עולים חדשים בצו הראשון

עולה חדש לפי צה"ל הינו מלש"ב שלא נולד בארץ והגיע ארצה לתקופה ממושכת לפני פחות מ- 7 שנים.
ההתייחסות לעולים החדשים בצו הראשון יכולה להיות שונה וזאת בהתאם לזמן שאתה נמצא בארץ, לרמת העברית שלך וליכולת שלך לתקשר (כדי שתוכל לעבור הליכים).

הרבה מהעולים החדשים שהגיעו לארץ במסגרת תוכנית מסע/לומדים באולפן מגיעים כקבוצה ולעיתים גם עם מלווה שנמצא איתם בלשכת גיוס.
כמובן שהמלווה לא יכול לעזור לך במהלך המבחנים השונים אך הוא יכול להיות לצידך במהלך חלק מאימות הנתונים ולעזור לך להתמצא. יש לקבל אישור ממיטב בשביל זה אבל זה מאוד עוזר ומועיל- נסה לדאוג לזה.
במידה ואין באפשרותך להיכנס עם מלווה נסה לבקש מתרגם מהלשכה במידת הצורך, אל תלחץ גם אם עליך להסתדר לבד- זה קורה המון ומצליחים לתקשר בסוף.

1. אימות הנתונים:
– במהלך האימות תצטרך לענות על כלל השאלות כמו שאר המלש"בים, אז דאג להגיע עם תעודת זהות ודע כמה שיותר פרטים עליך ועל הוריך. בנוסף עליך להגיע עם רשימה של בתי הספר בהם למדת ומדינתם.
– במידה והנך עומד בקריטריון של עולה חדש לפי צה"ל המאבחנת הפסיכוטכנית תערוך לך את מבחני העברית בצורה קצת שונה וזאת על מנת להקל עליך. מבחניך יתחילו ברמה קלה יותר על מנת להבין מהי רמת העברית הכללית. כמובן שבמידה ותצליח בהם המאבחנת תיתן לך הזדמנות להצליח בשאלות קשות יותר בדיוק כמו כל שאר המלש"בים.
– לרוב העולים החדשים שמגיעים לצו ראשון הם מבוגרים יותר. חלקם כבר הספיקו ללמוד במוסד אקדמאי או על תיכוני ולקבל תואר או דיפלומה בתחום כלשהוא. במידה וזה המצב אצלך חשוב להביא את המסמכים המתאימים כי הם יכולים להיות רלוונטים להמשך דרכך בצבא.

– חלק מהעולים החדשים לומדים בכיתת עולים בבית ספרם. במידה ואתה יודע שאתה לומד בכיתת עולים עליך לציין זאת כי זה יכול להשפיע: ייתכן ותקבל התאמות במבחני העברית או במבחנים הפסיכוטכניים בעקבות זאת.

2. מבחני הדפר:
את מבחני הדפר ניתן לקיים במספר שפות אפשריות: עברית, ערבית, אנגלית, אמהרית, רוסית, ספרדית וצרפתית.
ציון הדפ"ר לא מושפע לרעה מהשפה בה תקיים את המבחן. המטרה היא אך ורק לעזור לך להבין מה דורשים ממך וכך לקבל ציון שמתאים לך ומשקף כמה שיותר את יכולתך.
כמובן שלא כל אחד יכול להיבחן בשפה שהיא לא עברית אלא רק אנשים שהאופציה ניתנת בפניהם, אבל אם מציעים לך בחר את השפה הנוחה לך ביותר.
במידה ותיבחן בשפה אחרת הרכב הבחינה יהיה מעט שונה ולא תבחן במבחנים שבודקים את יכולתך להבין הוראות בעברית- אל תלחץ שיש לך פחות תתי מבחנים, זה אך ורק לטובתך ולא ייפגע בך.

3. מדור ת"ש:
ייתכן שבמהלך הצו הראשון ינחו אותך לראות משקית ת"ש. מטרת המשק"ית היא להבין את מקומך בארץ ולראות אם יש לך מישהו להיעזר בו בארץ או שאתה זקוק לעזרה מיידית או עזרה עתידית כלכלית או אחרת. שוב, גם מתחנה זו אין מה לחשוש ורצוי לספר לה באמת מה מצבך כדי שתוכל לקבל עזרה במידת הצורך.

קח בחשבון שייתכן שבתור עולה חדש לא תעבור בדיוק את אותם ההליכים כמו שאר המלש"בים. לדוגמא ייתכן ואם לא ניתן לתקשר איתך בצורה מספקת לא תעבור את הראיון האישי כרגיל עם מאבחנת אלא תעבור ראיון שמותאם לעולים חדשים.

New immigrant IDF
IDF nouveaux immigrants